Manikür Pedikür
Manikür Pedikür

Pedikür Nasıl Yapılır

 • Evde pedikür yapabilmeniz için öncelikle yapmanız ilk şey ayaklarınızı yumuşatmanız gerekmektedir. Ancak ayakları yumuşatmadan önce ayaklarınızda oje var ise bu ojeleri asetonla temizlemeniz gerekir. Arından pedikür yapmak için ayakları yumuşatmaya geçebilirsiniz.
 • Bunun için dilerseniz banyodan sonra pedikür uygulamasına geçebilir veya ayaklarınızı yumuşatabilmek için bir kova içerisine sıcak su doldurarak ayaklarınızı kovanın içerisine sokabilirsiniz.

 

 

 • Pedikür için ayaklarınızı kovaya sokmadan önce dilerseniz kova içerisine 1-2 aspirin atabilirsiniz. Su içerisinde bulunan aspirinler ayaklarınızdaki yorgunluğu alarak ayaklarınızda bulunan gözeneklere nüfus edecektir. Eğer evinizde ayrıca vazelin varsa ayaklarınızı çıkartmadan suyun içerisine vazelinde dökebilirsiniz.
 • Su içerisinde yumuşayan ayaklarınızı sudan çıkartın ve tırnaklarınız ile tırnak etlerinizi gerekli pedikür malzemeleri ile dilediğiniz uzunlukta kesin.

 

 

 • Kesilen ayak tırnakları ve etlerinin ardından yapmanız gereken işlem topuklarınızı törpülemek olacaktır. Törpü ile yumuşayan ayak topuklarını kolay ve rahat bir şekilde törpüleyebilirsiniz. Ardından ayağınıza çorap giyerek törpülemenin iyi yada kötü olduğunu tespit edebilirsiniz. Çorap eğer ayağınıa takılıyorsa, törpü iyi olmamış anlamına gelmektedir.

 

 

 • Her iki ayağınıza da tırnak kes, tırnak etlerinin alınması ve topuk törpüleme işlemini uyguladıktan sonra istenilen ojeler tırnaklara sürülebilir. Artık ayaklarınız pedikür yapılmış ve ölü derilerden arınırken tırnak sağlığı da uygulanmış. Tam anlamıyla pedikür yapılmıştır.

İşte evde pedikür yapmak bu kadar kolay bir işlem. Şimdi sizlere evde manikür nasıl yapılır bunu da anlatalım.

Manikür Nasıl Yapılır

 • Evde manikür yapımı konusunda sizlere ilk olarak söyleyeceğimiz şey tırnaklarınızın üzerinde oje varsa kesinlik çıkartmanız gerekmektedir. Ojeli olan tırnaklara sağlıklı bir manikür yapamazsınız.

 

 • İkinci olarak yapmanız gereken şey tırnak etlerinizi geri itebilecek bir tahta veya tırnak makasının çakısı olacaktır. İlk önce tahta çubuk veya tırnak makasının çakısı yahutta törpünün ucu ile tırnak etlerinizi geriye doğru itin ve tırnak etlerini kabartın. Eğer mümkünse bu etleri ittiğiniz malzemenin ucuna kütikül giderici sıvı damlatılırsa çok daha iyi olacaktır.
 • Ardından evde manikür yapımı aşamasında ikinci yapmanız gereken işlem ise tırnaklarınızın törpülenmesidir. Bunun için tırnak törpüsüne ihtiyacınız var. Tırnaklarınızı bir güzel törpüledikten sonra kontrol amaçlı eski bir naylon çoraba tırnaklarınızı sürtebilirsiniz. Eğer takılma varsa daha iyi bir törpüden geçirmeniz gerekmektedir.
 • Törpülenen tırnakların ardından tırnak etleri kütikül makası ile alınmalıdır.
 • Manikür yapımı son işlem olarak tırnakların, tırnak etlerinin rahatlaması için çok sıcak olmayan ve ılık bir suyu bir kap içerisine boşaltın ve ellerinizi 3-4 dakika boyunca ellerinizi bu kabın içerisinde tutun.

 

 

Manikür bitiminde tırnaklarınıza arzu ettiğiniz tırnak cilasını sürerek üç hamlede boyamalısınız. Oje fırçasını üçten fazla tırnak üzerinde dolaştırırsanız, çirkin görüntüler ortaya çıkabilir. Özellikle tırnak diplerinin iyi boyanabilmesi açısından oje tırnağın tam ortasından başlamalıdır.

Sizlere yukarıda elimden geldiği kadar manikür , pedikür ve manikür nasıl yapılır , pedikür nasıl yapılır anlatmaya çalıştım. Umarım resimlerde yararlı olmuştur.